Časté dotazy

Jaké si koupit sedlo na koně?

Před výběrem sedla je třeba se zamyslet, pro jakou jezdeckou disciplínu budete sedlo využívat, tedy nad typem sedla: anglické, westernové, dostihové, drezurní, skokové, univerzální, australské, bezkostrové.

Univerzální sedla – jak nám již napovídá název, mohou být všestanně využita. Univerzální sedla jsou též vhodná pro začátečníky, než si ujasní svůj jezdecký styl. Univerzální sedla mají obvykle středně hluboké až hluboké posedlí, kulatou zadní rozsochu a běžné, mírně dopředu posazené bočnice. 

Drezurní, skoková, dostihová sedla – jsou určena pro konkrétní sportovní disciplíny.

Westernová sedla – pro různé westernové disciplíny ale také na běžné rekreační ježdění.

Australská sedla – jsou kompromisem mezi anglickým a westernovým sedlem.

Bezkostrová sedla – na rozdíl od výše uvedených sedel nemají pevnou kostru. Proto jsou pro záda koně šetrnější a příjemnější a jezdci zaručují větší kontakt s koněm.


Jaké je vhodné jezdecké sedlo na koně pro začátečníka?

Určitě bych do začátku doporučila nějaké univerzální sedlo. Konkrétně jezdecké neoprenové sedlo STAR, které nabízíme za velice příznivou cenu. Toto ideální sedlo pro začátečníky je komfortní, jak pro jezdce, tak pro koně. Jedná se o velmi lehké sedlo nenáročné na údržbu s vyměnitelnými koleními opěrkami na suchý zip. Disponuje vzhledem koženého sedla. Na toto sedlo je poskytována záruka 5 let na jeho plastickou kostru.


Z jakého materiálu jsou nejvhodnější jezdecké kalhoty, které mi doporučujete?

Určitě bych doporučila zohlednit výběr materiálu dle ročního období. Na zimu jsou vhodné tzv, termorajtky – zateplené, většinou nepromokavé jezdecké kalhoty s rovnými nohavicemi, kolennímy náložkami nebo celokoženým sedem a zvýšeným pasem v oblasti zad. V nabídce máme termo kalhoty Garmisch ELT.

Do chladnějšího počasí také doporučuji rajtky z mikrovlákna, softshellové – jsou hřejivé s termoizolačními vlastnostmi – konkrétně bych z naší nabídky doporučila tyto ELT Two Tone.

Pak je třeba se rozhodnout zda chcete jezdecké kalhoty v kombinaci s minichapsy – návleky na nohy, nebo rajtky jodphur, také tzv. panthalony u kterých není třeba nosit minichapsy, protože mají dlouhé, rovné nohavice.

Další materiály používané na výrobu jezdeckých kalhot jsou z velké části bavlna, polyviskóza, lycra, nylon, elastan, manšestr a další. 
 

Hodlám si koupit koně. Chtěla bych poradit, jaké základní jezdecké vybavení na koně potřebuji? Můžete mě informovat z čeho se základní jezdecká sada skládá?

Základní výbavou pro koně je sedlo s doplňky a uzdečka. Doporučila bych uzdu STAR Lifestyle v černém provedení nebo černá podložená bílou za velmi příznivou cenu 520 Kč. Sedlo STAR kompletně ostrojené – podsedlová deka, podbřišník, třmenové řemeny a třmeny za cenu 3 350 Kč. Základní výbavou pro jezdce by měly být jezdecké kalhoty, bezpečnostní jezdecká helma, jezdecké boty, jezdecké rukavice a doporučila bych bezpečnostní vestu.

Co vše potřebuji k čištění koně?

K odstranění prachu, povrchových nečistot a bláta slouží hřbílko: 100-150 Kč. Hřbílka jsou gumová /měkká, tvrdá/, kovová a umělohmotná. Dále je třeba mít kartáč na koně s přírodním nebo umělým vlasem: 100-200 Kč. Kartáč rýžový na hřívu a ocas cca 120 Kč, háček na čištění kopyt: 40-80 Kč. Dále stěrka na vodu, houbička na mytí koní, rukavice na čištění – pravý beránek. To je takový základ. Dále bych doporučila šamkon na koně, lesk na srst, hřívu a ocas – úžasné! Usnadnujě rozčesávání a srst koně je hebká a lesklá. Určitě k ošetření kopyt koně mast na kopyta nebo olej či balzám na kopyta. Všechny zmíněné produkty naleznete přímo v sekci Čištění na koně.


Musí se sedlo podkládat podsedlovou dečkou nebo mohu sedlat přímo bez této dečky?

Vždy je bezpodmínečně nutné sedlo podkládat podsedlovou dekou nebo čabrakou. Dále je možné mezi podsedlovou deku a sedlo vložit podložky – gelová protiskluzová podložka /vykrojená, rovná/, podložka gelová sedlová s otvory, prodyšná, sedlová dečka s pravým nebo umělým beránkem podložka umělý beránek /vykrojená, rovná/ a korekční podložka pod sedlo. Tyto podložky mají vesměs tlumicí funkci. 


Potřebuji jezdecké rukavice na koně, není to zbytečné?

V zimě se určitě na koni bez jezdeckých rukavic neobejdete. Osobně bych doporučila jezdecké rukavice používat celoročně. Zabráníte drobným zraněním rukou – zlomené nehty, spálené dlaně, mozoly. Pokud máte kožené otěže a koník se vám v létě zapotí v jezdeckých rukavicích vám otěže nebudou klouzat. V dnešní době je nabídka jezdeckých rukavic poměrně široká a mnohé použité materiály jsou velice příjemné na nošení. Jsou lehké a prodyšné. Navíc v místech, kde jsou rukavice nejvíce zatěžovány (dlaně a mezi prsteníčkem a malíčkem) jsou podloženy protiskluzovým materiálem. Jednoduše – jezdecké rukavice určitě doporučuji. Je to investice asi 150-500 Kč. Za velmi cenově přijatelný produkt považuji tyto ELT jezdecké rukavice, které jsou navzdory své nízké ceně poměrně kvalitní.

 



Copyright © 2011 Mámekoně s.r.o.
Všechna práva vyhrazena
Internetový obchod mamekone.cz vytvořila společnost Český server.cz s.r.o. a Ondřej Vašíček.